شرحی بر آثار باستانی

 

مسجد جامع داراب

    يكي از قديمي ترين بناهاي شهر فعلي داراب ، مسجد جامع مي باشد كه در مركز شهر و در مجاورت بازار و بافت قديم شهر قرار دارد . اين مسجد كه از بناهاي تاريخي و ارزشمند دورة صفوي است از حيث معماري و سبك بنا بسيار ساده اما در نوع خود منحصر به فرد است . مسجد جامع داراب داراي چهار مناره تنومند و نسبتا كوتاه ميباشد كه به شكل منتظم الاضلاع يازده ظلعي بنا شده و بر روي آن با آجر خانه بندي و تزيين شده است . پيرامون شبستان اصلي مسجد راهروهايي قرار دارد كه به وسيله دهليز هاي كوچكي به خارج مربوط مي شود .

   

 

تنگ چك چك و قصرآيينه

    در فاصله 70 كيلومتي شرق داراب و 8 كيلومتري روستاي «رستاق» در مسير جاده داراب ـ بندرعباس ،بقاياي قصري موسوم به «قصر دختر» يا «قصرآيينه» قرار دارد . كه در بالاي كوه ساخته شده است . اين قصر ظاهرا محل اقامت دختري از شاهزادگان ساساني بوده است . قسمتي از كوه را تراشيده و صيقلي داده اند به طوري كه مانند آيينه

شفاف شده است و ار درون آن ،قصر را مي ديده اند. در نزديكي اين قصر آثار دو آتشكده چهار طاقي متعلق به عصر ساساني و بقايياي آب انبار و آسياب ديده مي شود

 

 

 

آسياب سنگي

در قسمت شمالي مسجد سنگي ،آسيابي قرار دارد كه در دل كوه ساخته شده و داراي تنوره عظيم استوانه اي شكل است كه با سنگ لاشه وآهك ساخته اند و آب مورد نياز آسياب از طريق آنها وارد مي شده است . دو جوي سنگي و ساروجي در بالاي كوه قرار دارند كه از كيلومتر ها مسير پر فراز و نشيب آب را به آسياب منتقل مي كردند در ورودي آسياب ، دو كتيبه كوفي و فارسي قرار دارد كه زمان تعمير آسياب در دوران اتابكان و قاجاريه است .

 

  

 

قصر كيامرث

    در نزديكي روستاي قديمي « فورگ» در كناره جاده قديم داراب- بندر عباس بقاياي قصري قرار دارد كه مشهور به « قصر كيامرث» است . معماري  اين بنا مشابه قصرهاي فيروزآباد و سروستان است. وبه نظر مي رسد محل اقامت پادشاهان و درباريان بوده .كه براي شكار به اين ناحيه عزيمت مي نموده اند. سقف تاق هاي كاخ مدور است و داراي ت‍ز‌‌يينات گچ بري ساده مي باشد .

  

قصر بهرام

    در شمال شهر فعلي ودر منطقه اي به نام كله زاغ بقاياي قصر دو طبقه اي قرار دارد كه مشهور به «قصر بهرام»است .اين قصر كه از سنگ و ساروج ساخته شده ، بنا به روايات تاريخي متعلق به بهرام گور است كه براي شكار گورخر به اين ناحيه آمده است .در نزديكي بنا چشمه كوچكي كوچكي قرار دارد . همچنين برج استوانه اي كوچكي براي ديدباني در مجاورت آن ساخته اند .

 

  

ادامه دارابگرد در دوران اسلامي

تعداد زيادي سكه مشهور به سكه هاي عرب-ساساني در شهر دارابگرد ضرب گرديده كه از جمله آنها سكه هاي عثمان ،معاويه ،مروان و ابومسلم خراساني مي باشد.

بنا به نوشته برخي منابع ، در زمان صلح امام حسن(ع) با معاويه ، خراج شهر دارابگرد وثيقه صلح آن حضرت با معاويه قرار ميگيرد و نماينده امام حسن (ع) به نام دحيه كلبي به دارابگرد اعزام ميشود . آرامگاهي نيز در غرب شهر قديم دارابگرد منسوب به دحيه كلبي مي باشد .

شهر دارابگرد به دليل موقعيت مهم سياسي اقتصادي خود چندي بعد پايتخت خاندان شبانكاره مي گردد و در تحولات فارس نقش مهمي ايفا مينمايد . در عهد سلاجقه ، شهر دارابگرد مورد هجوم شديد اين سلسله قرار گرفته و ويران مي گردد و اين منطقه از آن زمان تا كنون غير مسكوني مي باشد.

اهالي دارابگرد به ناحيه اي در شرق شهر فعلي كوچ نموده و سپس در حدود قرن هفتم هجري قمري به محل فعلي عزيمت مي كنند . قدمت شهر كنوني داراب بيش از 6 قرن مي باشد و مهمترين اثر تاريخي موجود در آن ، بناي مسجد جامع است كه در مركز شهر با سابقه 400 ساله قرار دارد

  

آثار تاريخی و مناطق ديدنی

     در فاصله6 كيلومتري جنوب شهر فعلي و در كنار جاده اصلي داراب- شيراز‌‌‌‌‌‍‍ ،آثارشهرقديم دارابگرد ديده مي شود كه در دشت وسيع هشيوار به صورت

دايره اي بنا شده است. پيرامون  شهر،ديوارعظيمي ازگل وسنگ ايجادشده وپشت آن خندق بزرگي حفرنموده اندكه براي حفاظت ازشهربوده است.چهاردروازه درچهارجهت اصلي،شهررابه خارج مربوط مي ساخته كه مهمترين آن،دروازه غربي بوده كه دركنارآن آثارپل سنگي به جاي مانده است.درمركزشهردوقلعه كم ارتفاع وجودداردكه بربالاي قله كوچكترآثارقلعه اردشيربابكان وجوددارد.طول ديوارپيرامون شهرحدود6 كيلومتراست

  

آتشکده آذر جوی :

 

این بنای چهار تاقی از آتشکده های معروف و مهم عصر ساسانی بوده است.

ساختمان اصلی این آتشکده بر روی صفه عظیمی به  ارتفاع حدود 3متر قرار داشته است و به وسیله پلکانهایی از اطراف به درون آتشکده راه داشته است . در ساختمان بنا از سنگ آهک ،گل و گچ استفاده شده است .طول اضلاع بنای آتشکده حدود 15 متر و ارتفاع آن 6 متر میباشد . این بنا در مقابل چشمه و استخر طبیعی بزرگی قرار گرفته است .وعلت نامگذاری آن به آذرجوی (آذرنهر) نیز همین میباشد.

    این آتشکده بنا به گفته مسعودی در مروج الذهب (قرن چهارم هـ.ق)از مقدسترین آتشگاههای زردشتیان بوده است.

 

 

داراب شهر کهن نگین سبز جنوب

شهرستان داراب در جنوب ایران ودر شرق استان فارس ،در فاصله 250 کیلومتری جنوب شرقی شیراز قرار گرفته است . مرکز شهرستان در مسیر جاده اصلی شیراز ـ بندرعباس واقع شده وفاصله آن تا بندرعباس 330 کیلومتر است .

    ارتفاع این شهرستان از سطح دریا 1150 متر است وآب و هوای آن در 3 فصل پاییز ، بهار و زمستان بسیار مناسب و معتدل می باشد.

    شهرستان داراب از جهت تولید محصولات کشاورزی مانند: گندم ، پنبه ، مرکبات ، ذرت و محصولات جالیزی ، موقعیت ممتازی در کشور دارد و از شرایط مساعدی برای توسعه کشاورزی و صنعت برخوردار است .

 

 

سابقه تاریخی داراب

شهرستان داراب که در گذشته دارابگرد نامیده می شده ، از کهن ترین شهرهای ایران و جهان محسوب می شود و سابقه تمدن آن به هفت هزار سال قبل می رسد.

    بر مبنای شواهد موجود ، بنای شهر دارابگرد متعلق به عصر هخامنشیان می باشد و بنا به روایات تاریخی ، شهر دارابگرد توسط دارای بزرگ که در ادبیات پهلوی و اسلامی از او به عنوان داریوش کبیر یاد می شود ایجاد شده است. حکیم ابولقاسم فردوسی شاعر نامور ایران در بیان ساختن دارابگرد توسط دارای بزرگ می فرماید:

چو بگشاد داننده زان آب بند         یکی شهر فرمود بس سودمند

چو دیوار شهر اندر آورد گرد         ورا نـــام کردند دارابگرد

یکی آتش افروخت از تیغ کوه      پرستیدن آذرآمـــد گروه

ز هر پیشه ای کارگر خواستند         همه شهر از ایشـان بیاراستند

    شهر دارابگرد در عصر هخامنشیان مهمترین ناحیه آبادان شرق ایالت پارس بوده است .

 

 

دارابگرد درعهدساسانيان

شهر دارابگرد در عهد ساسانیان یکی از 5 ناحیه مهم ایالت پارس بوده است. و در تمام این دوره مقر حکومت شاهزادگان ودرباریان ساسانی بوده است.

اردشیر بابکان سر سلسله ساسانیان نخستین بار در دارابگرد حکومت می کرد و از این شهر بود که توانست بر سراسر ایران تسلط یابد . نقش پیروزی اردشیر بابکان بر صخره ای در جنوب شهر داراب ، از مهمترین آثار دوره ساسانی محسوب میشود. یکی از ضرابخانه های عهد ساسانیان، در شهر دارابگرد دایر بوده و تا دو قرن پس از این سلسله نیز در آن سکه ضرب می شده است .

شهر دارابگرد در سال 23هجری قمری توسط سپاهیان اسلام به فرماندهی عبدالله بن عامر فتح شد . آخرین حاکم دارابگرد در عهد ساسانیان هربذ داماد یزدگرد سوم بوده است.

  

غارمظهرسهلك

غار مظفر سهلك ، از جمله زيباترين غارهاي آبي استان فارس در 180كيلومتري شرق داراب و در منطقه تنگه سهلك از توابع كوهستاني داراب واقع گرديده است در سال 1372 توسط يك تيم 33 نفره از كوهنوردان گروه كوهنوردي فتح داراب اين غار كه دهانه آن براي اهالي منطقه شناخته شده بود و حرف و حديث هايي پيرامون آن بود ،به طور كامل كشف گرديد . غار مظفر 330متر عمق دارد و از يك دهلير اصلي و چندين دهليز منشعب تشكيل شده است و چندين آبشار و حوضچه زيبا و مجموعه اي از استالاگميت ها و استالاكتيت هاي بي نظير در اندازه ها و طرح هاي مختلف زيبايي اين غار را تكميل كرده است .

براي رسيد به ورودي غار مظفر سهلك كوهنوردان بعد از رسيدن به بخش روستاق در 45 كيلومتري جاده داراب به بندرعباس از طريق گردنه گدار پنبه عازم دشت سلطان آباد ،روستاي گورخر و نهايتاً دهكده كوچك سهلك مي شوند و از اين روستا در مسير دره سهلك با دو ساعت راهپيمايي امكان رسيدن به دهانه غار وجود دارد . هر چند كه اخيراً جاده اي امكان رسيدن تا 300 متري غار را با وسيله نقليه فراهم كرده است در نزديكي دهانه غار چشمه زيباي سهلك پذيراي كوهنوردان است ( بازديد از غار مظفر سهلك نياز به وسايل فني خاصي ندارد ) .

متاسفانه از سال 72 كه اين غار كشف و معرفي گرديد و تاكنون بي آنكه هيچ كس مسئوليت حفاظت از اين گنجينه طبيعي زيبا را به عهده بگيرد شاهد تخريب اين غار زيبا بوده ايم به نحوي كه در آخرين بازديدي كه كوهنوردان اين گروه از غار داشتند آرزو كرديم اي كاش همچون غارهاي بيشمار پوشيده از چشم بشر تاشي در جهت كشف و معرفي اين غار هم انجام نمي شد .

صندلي ورزشگاه آزادي شكسته مي شود ،اما با صرف هزينه اي قابل تعمير است ولي آيا مي توان يك قنديل زيباي از دست رفته را جايگزين كرد ؟

          طبيعت استاديوم كوهنوردان است اما اين استاديوم ها را تنها مي توان حفظ كرد .

  

 

چشمه اغلان قز

اين چشمه با چشم اندازی زيبا در پانزده کيلومتری داراب و در دامنه کوه تيزاب قرار گرفته و از دو چشمه جدای از هم که به يکديگر متصل شده‌اند تشکيل شده است . سر

آب زيبای آن محلی زيبا و آرامبخش برای دوستداران طبيعت بوده و روح هر انسانی را نوازش می‌دهد

 
 
   |    نوشته شده توسط حاج ابراهیمی
 
 
     
 

pctfx3.1

Digital Classic Float Template

Interactive CD Catalogue گروه طراحي چندرسانه اي وبلاگ رسانه گشت و گذار در دنياي رسانه هاي ديجيتال Medium Blog - Digital Media World قالبهاي رايگان سايت و وبلاگ Advanced Persian Blog Templates طراحي و پياده سازي قالب سايت مركز طراحي و توسعه سي دي هاي مولتي مديا

اطلاعات مربوط به كارگاه طراحي قالب: كارگاه طراحي قالب Template Design Workshop, دانلود قالب هاي وبلاگ Template Design Workshop, جزئيات قالب هاي رايگان Template Design Workshop, جستجوي قالب هاي وبلاگ Template Design Workshop, تماس با كارگاه طراحي قالب Template Design Workshop, درباره كارگاه طراحي قالب

pictofxt Farsi Blog میزبانی وب

ثبت سایت دامنه فارسی لینوکس سرور